Otevírací doba
Zámecká expozice v měsících listopadu, prosinci, lednu, únoru a březnu uzavřena.
Zámecký zvěřinec je otevřen každý den včetně svátků a zavírá za soumraku.
Zámecký park je otevřen veřejnosti každý den a uzavírá se za soumraku. Pejsci na vodítku jsou u nás vítáni.
Historie
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1495 koupil Častolovice Vilém z Pernštejna, jeden z nejmocnějších pánů tehdejší stavovské monarchie. Poté v roce 1577 přešly Častolovice do vlastnictví Rudolfa II., který je o sedm let později prodal pánům z Oppersdofu.
V letech 1588 – 1615 Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna z Donína nechali přestavět vodní tvrz na renesanční zámek. Roku 1694 koupil Častolovice nejvyšší purkrabí království Adolf Vratislav ze Sternberga.
V druhé polovině 19. století byla část zámku přestavěna v novogotickém slohu a byl založen anglický park. Na začátku 20. století byly novogotické prvky ze zámku víceméně odstraněny, aby tak opět vynikla jeho původní renesanční podoba. Nad vchodem byla vystavěna mohutná věž a do ní byla umístěna vodní nádrž, která zásobovala vodou celý zámek včetně kašny na nádvoří. Východní křídlo zámku bylo zvýšeno o jedno poschodí, aby byl zámek schopen ubytovat všechny členy rodiny.
V roce 1940 přešel zámek pod německou nucenou správu, která v roce 1942 donutila rodinu Sternbergových sídlo opustit. Po II. Světové válce bylo častolovické panství navráceno Leopoldovi Sternbergovi, ale pouze do roku 1948, kdy bylo panství zkonfiskováno státem.
V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.
Ta na zámku žije a stále pracuje na jeho správě a zvelebování.
Zámek dnes
Současná podoba zámku nemá hodnotu pouze historickou, ale díky nekonečnému úsilí paní majitelky, která mimo jiné patří i k významným bytovým architektům, se stal i oázou klidu, pohody a krásy. Ta Vás v podobě osobních předmětů, fotografií a především květin, provází na každém kroku a v každém detailu.
Interiéry i exteriéry zámku tak nejsou jen muzeem, ale místem, kde se žije, a kde jsou historické věci součástí moderního života.
A právě to je na častolovickém zámku nezapomenutelné.
Ihned po restituci začala hraběnka Sternbergová s vysazováním stromů a keřů nejenom na nádvoří zámku, ale také po celém parku. Byla založena obora s bílými daňky, růžová a vodní zahrada s rozmanitými druhy vzácných květin. Okolo zámku bylo vysázeno na 200 druhů staromódních růží, které jejich milovníci přijíždějí obdivovat hlavně v červnu.
Po celém zámku byly nainstalovány nové vodovodní, kanalizační a elektrické rozvody. Bylo zavedeno ústřední topení a začalo se s budováním nových prostor, které jsou nezbytné pro fungování zámku a pohodlí návštěvníků.
Vznikla tak útulná kavárna s restaurací, obřadní síň, galerie a další prostory pro konání společenských akcí.
Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky, pro bezbariérový přístup do zámecké expozice je k dispozici zvedací plošina.
Na návštěvu častolovického zámku si určitě udělejte dostatek času, protože přáním paní majitelky je, aby se na zámku i v jeho okolí všichni cítili pohodlně, a aby si zde každý návštěvník našel svůj zájem a zábavu. A je z čeho vybírat-zámecká expozice, nádvoří s kavárnou a restaurací, galerie, park s oborou, zahradní altán Gloriet, minizoo, dětské hřiště…
Věříme, že zde strávíte spoustu příjemných chvil a rádi se k nám vrátíte.
A my se budeme těšit na vaši návštěvu
FRESKA
Už po staletí jsou neodmyslitelnou součástí častolovického nádvoří barevné malby na fasádě.
Uvidíte je, když vejdete hlavní branou a otočíte se nalevo. Napravo se ale ztrácejí pod arkádami. Nechávají nás tušit, že asi zdobily větší část fasády, než dnes a další renesanční přestavba je pojala do následující výzdoby omítek.
Předlohou byly nejspíš dřevořezy švýcarského umělce Josta Ammana, který jimi ilustroval vydání knihy starověkého historika Tita Livia o dějinách Říma. Ta byla vydána roku 1568 v Norimberku. Velmi brzy se dostala do knihoven velmožů ve střední Evropě a posloužila jako předloha pro freskaře ve službách Jindřicha staršího Regera z Regeru a později Bedřicha z Oppersdorffu. Fresky původně zdobily i protější zeď domu. Časem ale zanikly. Ty, které zbyly, zachycují ve čtyřech pásech nejen ornamentální výjevy, ale i hlavní bitevní scénu, figury římských císařů a dvě scény z dějin Říma. Už na počátku 19. století ale byly ve velmi špatném stavu a mohly zaniknout. Od počátku 20. století byly však několikrát konzervovány. V roce 2000 – 20002 proběhly na fresce rozsáhlé restaurátorské práce. Poslední restaurování proběhlo v letech 2015 – 2016.
Další informace pro návštěvníky
Parkováni je možné na dvou placených parkovištích, která se nacházejí v bezprostřední blízkosti zámku, kde mohou parkovat i autobusy.
Na nádvoří je pokladna zámku, která slouží k zakoupení vstupenek do expozice a následně pak odtud vycházejí prohlídky.
Dále zde můžete navštívit velmi příjemnou kavárnu s restaurací, kde si kromě kávy a domácích dortíků můžete dát i oběd. Pro rychlejší občerstvení a potěšení dětí je tu i kiosek.
V letních měsících je na nádvoří zmrzlinový stánek.
Kavárna sousedí s galerií, kde celé léto probíhají prodejní výstavy obrazů a fotografií.
Samozřejmostí jsou toalety s přebalovacím pultem a také toaleta bezbariérová.
Ve frekventovanějších měsících je otevřen i obchod, který je přístupný buď z nádvoří, nebo z Růžové zahrady. Pokud nemáte štěstí a obchod je zavřen, pak si můžete pohledy a upomínkové předměty zakoupit v pokladně.
Z nádvoří můžete vyjít do parku, kde najdete oboru s bílými daňky a jeleny, rybník, Růžovou a vodní zahradu, občerstvení v altánu Gloriet. V jeho blízkosti je pak dětské hřiště a toalety.
Za zámeckou Orangerií, která slouží jako prostor k pořádání svateb a jiných společenských událostí, pak najdete minizoo.
Plánek zámeckého areálu:
- zámek
- zvěřinec
- růžová zahrada
- parkoviště
- altán
- dětské hřiště
- parkoviště železniční zastávky
- obora
Prohlídky
V době otevření zámecké expozice vychází poslední prohlídka v 17 hodin. Časové intervaly mezi prohlídkami jsou upravovány podle počtu návštěvníků. Prohlídka trvá cca 60 minut. Pro zahraniční návštěvníky máme k dispozici texty prohlídek v různých jazykových mutacích (anglické, německé, polské, francouzské, holandské, italské, ruské) popřípadě je možné provézt návštěvníky i v cizím jazyce, ale takovéto prohlídky je lepší vždy předem objednat. Dále nabízíme také speciální hmatové prohlídky pro nevidomé. Pro vozíčkáře je na hlavním schodišti instalovaná plošina zajišťující bezbariérový přístup. Tyto nestandardní prohlídky je lepší telefonicky předem ohlásit, abychom mohli zajistit maximum pohodlí a dostatek personálu.
Po domluvě se správou zámku je možné zorganizovat i prohldíky mimo otevírací dobu zámku.
Můžete si také zajistit zkrácenou prohlídku, například pro svatební hosty, ale také je nutné dohodnout dopředu.
Vstupné do expozice
DOSPĚLÍ | 210 Kč |
DĚTI OD 3.LET, STUDENTI, SENIOŘI | 160 Kč |
RODINNÁ VSTUPENKA | 600 Kč |
A zdarma k nám na prohlídku můžou i vaši pejsci.
Vstupné pro zájezdy a hromadné akce
DOSPĚLÍ | 180 Kč |
DĚTI OD 3.LET, STUDENTI, SENIOŘI | 140 Kč |
DĚTI DO 6 TI LET (MATEŘSKÉ ŠKOLY) | 80 Kč |
OSLAVY A FIREMNÍ SETKÁNÍ
Pokud si chcete užít večer na zámku při rodinné oslavě, nebo firemní setkání pojmout trochu jinak, pak je možné pronajmout si některé z prostor zámku.
Kromě možnosti hostin, rautů, či drobných občerstvení můžeme zajistit například večerní prohlídky zámku, koncert, nebo si můžete užít drink u krbu v Rytířském sále.
AKCE NA ZÁMKU
Kromě soukromých akcí pořádáme také koncerty, hradozámeckou noc, nebo den otevřených dveří.
Každoročně také paní majitelka, která byla dlouhá léta členkou Výboru dobré vůle Olgy Havlové, pořádá dětský den pro děti pro nadační fond Slunce.
Webkamera